Nauka w technikum w Zespole Szkół nr 4 to nie tylko zajęcia w szkolnych salach. Uczniowie mają możliwość pogłębiania swojej wiedzy poprzez udział w różnego rodzaju ciekawych projektach współfinansowanych przez Unię Europejską. Jednym z nich jest projekt Erasmus+. Dwie trzydziestoosobowe  grupy uczniów w terminach od 30 maja 2021r. do 12 czerwca 2021r. oraz od 12 września 2021r. do 25 września 2021r. uczestniczyły w praktykach zawodowych w Grecji, organizację których wspomógł partner grecki – Kika Mobility Training Center Ltd.  Erasmus+ to nauka przez doświadczenia, ale też wielka przygoda. Mogli tego doświadczyć uczniowie kształcący się na kierunkach:

  1. technik spedytor
  2. technik transportu kolejowego
  3. technik automatyk sterowania ruchem kolejowym
  4. technik grafiki i poligrafii cyfrowej

Każdy dzień był inny, zaplanowany i ciekawy. Uczniowie  mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach tematycznych przygotowanych specjalnie dla danego kierunku kształcenia. Były również wizyty studyjne w różnych branżowych firmach. Spedytorzy odbywali zajęcia praktyczne w firmie transportowo-handlowej, gdzie poznali procesy spedycyjne i logistyczne dotyczące dystrybucji towarów. Graficy byli w firmie zajmującej się nadrukami reklamowymi, w której pod okiem fachowców przygotowywali naklejki z samodzielnie zaprojektowanym logo wyjazdu do Grecji, a także opracowywali inne materiały promocyjno – reklamowe. Kolejarze wcielali się w role pracowników kolei, podczas wizyt na stacjach, nastawniach kolejowych, a także poznawali infrastrukturę kolejową Grecji.

Prawdziwy klimat Grecji uczniowie mieli możliwość poczuć podczas wycieczek do okolicznych miasteczek. Zwiedzili, m.in. greckie Meteory, które są jedną z najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie. Na ich szczytach powstały prawosławne klasztory, do których prowadzą długie kręte schody. Również rejs na wyspę Skiathos zapisał się w pamięci uczestników. Na pokładzie rozbrzmiewały rytmy greckiej muzyki, w takt których uczyli się oni greckiego tańca Zorba.

Pozytywną stroną wyjazdu było poznanie kultury greckiej i zwyczajów greckich. Wszyscy wrócili  w doskonałych nastrojach, ze śródziemnomorską opalenizną, bogatsi o wiele doświadczeń i świadomi, że jeszcze daleka droga przed nimi, żeby stać się fachowcami w swojej dziedzinie. Ale dzięki udziałowi w programie Erasmus+  jego uczestnicy są bliżej swoich celów. Po zakończonych praktykach uczestnicy uzyskali europejski certyfikat: „Europejskie praktyki kluczem do kariery”.

Nauka połączona z zabawą i praktyką to niesamowite przeżycie dla uczestników projektu Erasmus+.

Podsumowaniem projektu stał się zorganizowany w szkole w dniu 18 listopada 2021r. „Dzień grecki”. W jego przygotowanie włączyli się uczniowie biorący udział w projekcie, jak też ich opiekunowie. Społeczność szkolna miała możliwość skosztowania tradycyjnych greckich potraw oraz podziwiania greckiego tańca Zorba w wykonaniu uczniów, którzy nabyli umiejętność tańczenia go podczas wyjazdu. Również przygotowana prezentacja przybliżyła młodszym rocznikom uczniów grecki klimat, historię, obyczaje i kulturę Grecji.

Skip to content