Skierniewice - moje miasto

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych

Pierwszy  listopada to Dzień Wszystkich Świętych. To święto,  to czas do refleksji i zadumy. Uczniowie z naszej szkoły wzorem lat ubiegłych już  znacznie wcześniej rozpoczęli przygotowania do tego niezwykłego dnia w roku.

W tym roku ministerialna akcja „Szkoła pamięta” ma już swoją trzecią edycję. W ubiegłym  roku szkolnym nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postacie oraz wydarzenia związane ze zbliżającymi się dniami, w których w szczególny sposób upamiętniamy zmarłych. Biorąc pod uwagę założenia organizatorów, by przyczyniała się ona  do upamiętnienia ważnych rocznic i wydarzeń historycznych naszej  Małej Ojczyzny po raz kolejny włączyliśmy się w porządkowanie grobów żołnierskich W ramach akcji zorganizowaliśmy szereg zadań. Jednym z nich było przygotowanie przez Samorząd Uczniowski gazetki ściennej, która skłania do refleksji nad przemijalnością ludzkiego losu. Cała nasza społeczność szkolna zakupiła również symboliczne  znicze, które następnie zapaliła na mogiłach żołnierskich  i  poległych w okresie powstania warszawskiego. Było to kolejne działanie zaplanowane w ramach akcji.

Uczniowie klas I-IV (Liceum  Ogólnokształcącego i Technikum) pod opieką  nauczycielek wybrali się na cmentarz św. Józefa  Skierniewicach i mogiły żołnierskie znajdujące się w pobliskim lesie na Rawce, gdzie posprzątali groby nieznanych żołnierzy poległych w okresie II wojny światowej. Pochylili się nad grobami zmarłych pracowników szkoły, zapalając znicz, uczcili ich pamięć. Następnie  po uprzątnięciu mogił  w chwili zadumy na cześć zmarłych zapalili światełka, jako symbol wiernej miłości i pamięci, ale także modlili się o życie wieczne dla naszych zmarłych, dziękując za wszelkie dobro, które w ziemskim życiu za ich pośrednictwem przypadło nam i naszej w szkole w udziale.

Godło Polski

Kalendarz wpisów

kwiecień 2024
PWŚCPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 

Imieniny

Skip to content