Projekt realizowany jest w ramach regionalnego programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027, Priorytet.08 Fundusze europejskie dla edukacji i kadr w Łódzkiem, Działanie FELD.08.09 Kształcenie zawodowe – stypendia, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus i krajowych środków publicznych.

Program stypendialny realizowany jest w latach 2024-2029 przez Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Jego celem jest wsparcie uczniów szczególnie uzdolnionych należących do grup defaworyzowanych, tj.

1. z rodziny dotkniętej problemem niepełnosprawności,
  2. z rodziny znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej,
  3. z rodziny wielodzietnej,
  4. z doświadczeniem migracji (w tym z Ukrainy).

Stypendium mogą otrzymać uczniowie zamieszkujący na terenie województwa łódzkiego, którzy:

1. są uczniami co najmniej II klasy:
    • trzyletnich branżowych szkół I stopnia,
    • techników,
    • ogólnokształcących szkół muzycznych II stopnia, liceów sztuk plastycznych i ogólnokształcących szkół baletowych, szkół muzycznych II stopnia, szkół sztuki tańca, szkół sztuki cyrkowej, prowadzących kształcenie ogólne z wyłączeniem szkół policealnych,
  2. uzyskali średnią ocen nie niższą niż 4,00 ze wszystkich przedmiotów zawodowych w poprzednim roku szkolnym;
  3. nie pobierają innego stypendium za wyniki w nauce finansowanego lub współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027, Priorytet 8. Fundusze europejskie dla edukacji i kadr w Łódzkiem, Działanie FELD.08.09 Kształcenie zawodowe – stypendia.

Warunkiem koniecznym jest spełnienie przez ucznia co najmniej jednej z poniższych przesłanek:

1. na dzień składania wniosku uczeń posiada orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego;
  2. na dzień składania wniosku uczeń pełnoletni lub rodzic/opiekun prawny ucznia niepełnoletniego posiada Kartę Dużej Rodziny;
  3. na dzień składania wniosku rodzina ucznia posiada decyzję organu właściwego ustalającą prawo do zasiłku rodzinnego na dzieci na okres obejmujący dzień składania wniosku;
  4. w okresie ostatnich 3 lat przed złożeniem wniosku uczeń doświadczył migracji z państw trzecich, w tym z Ukrainy.

Wartość projektu: 26 642 000,00 zł

Dofinansowanie:  23 977 800,00 zł

w tym:

– z Europejskiego Funduszu Społecznego 22 645 700,00 zł

– z krajowych środków publicznych 1 332 100,00 zł

Wkład własny: 2 664 200,00 zł

Po więcej informacji zapraszamy na stronę projektu.